Wsparcie psychologiczne podczas pandemii koronawirusa

http://sp215.info/s2/dokumenty/artykuly/2020/covid.gifWarszawa uruchamia Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Od 25 marca będzie można tam znaleźć pomoc w trudnych sytuacjach związanych
 z pandemią koronawirusa – chodzi przede wszystkim o edukację.


Nauczanie na odległość, lekcje online, prace domowe wysyłane do dzienników elektronicznych – w związku z koronawirusem polska szkoła znalazła się w całkiem nowej sytuacji. To trudny egzamin zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców. Placówki oświatowe od 12 marca nie prowadzą zajęć, nauka prowadzona jest teraz za pośrednictwem internetu. Od środy 25 marca obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o zdalnym nauczaniu – teraz jest ono obowiązkowe.

 

 Widzimy, że nauczanie zdalne stwarza sporo problemów. Dzieci i młodzież, ale także ich rodzice, nierzadko odczuwają stres i frustrację. Chcemy im pomóc, dlatego uruchamiamy Psychologiczne Centrum Wsparcia, w którym będą dyżurować specjaliści, gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania, rozwiać wątpliwości, podpowiedzieć rozwiązania.  Dziękuję nauczycielom, że działają w sposób elastyczny, a rodziców i uczniów zapewniam, że jeśli będzie taka potrzeba, udzielimy im odpowiedniego wsparcia – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów

oferuje trzy filary pomocy:


• Wsparcie psychologiczne dla rodziców
Pomoc uruchamiają dwie specjalistyczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne: Uniwersytet dla Rodziców i Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii MOP.  Rodzic, dzwoniąc tam, otrzyma wskazówki/porady dotyczące postępowania z dziećmi, które znalazły się w nowej, nieznanej sobie sytuacji (brak zwykłych kontaktów z rówieśnikami, zabaw w przedszkolach, codziennej nauki w szkole, która zastąpiona została w sposób nagły nauką zdalną)

Od poniedziałku do piątku czynne są trzy numery telefonu dla rodziców:
510 205 050  (godz. 9.00-18.00)
519 047 372 (godz. 9.00-14.00)
500 717 258 (godz. 14.00-18.00)

W sobotę i niedzielę 519 047 370 (godz. 10.00–16.00)
 
Wsparcie dydaktyczne dla rodziców
Rodzice mogą liczyć na wskazówki merytoryczne i rady dotyczące edukacji zdalnej. Na pytania odpowiedzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Uwaga! Nie będą rozwiązywać konkretnych zdań, tylko służyć radą, tłumaczyć.
Kontakt drogą mailową z Warszawskim Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

• Wsparcie psychologiczne dla uczniów
Podczas dyżurów telefonicznych i online psycholodzy rozmawiają z uczniami nie tylko o sytuacjach i kłopotach szkolnych, ale przede wszystkim o lękach i stresach związanych z szerzącą się pandemią.

Nasza Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 16 pełni dyżur dla rodziców i uczniów

 w godzinach od 9:-14:00 tel. 782 366 668

w godzinach 14:00 – 19:00 tel. 516 290 296, 532 670 052, 511 674 600

Nasz zespół pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest w razie potrzeby dostępny
on – line poprzez dziennik elektroniczny:

psycholog Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

socjoterapeuta Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pedagog Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pozdrawiamy ciepło i zostajemy w domu

 

Zespół pomocy psychologiczno-pedagogicznej SP 215