Międzynarodowy Projekt Edukacyjny

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY

SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ

Świetlica szkolna przystąpiła do MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ. W roku szkolnym 2020/21 wszystkie dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe będą miały możliwość rozpocząć swoją przygodę z Małpką Iwoną. Wspólnie przejdziemy przez zadania organizatora projektu. Moduły tematyczne będą dotyczyć: szlachetności, zdrowia i przyrody. Szczegóły projektu znajdują się na stronie organizatora i patrona: https://anetaszostak.pl/projekt-edukacyjny/?fbclid=IwAR30MEKnPSUcApzDQvqLD8vyXDPOdzxSSI6Jx2nAoqP44eRpWb5fi8MmCXU.

Proszę śledzić na bieżąco zakładkę "Małpka Iwona", gdzie pojawią się informacje oraz zdjęcia z poszczególnych zadań :)

Udział w projekcie biorą wszyscy wychowawcy świetlicy, a tym samym wszyscy uczniowie klas 1-3, którzy są zapisani do świetlicy szkolnej.
Koordynatorzy projektu: Dorota Majewska-Pachnik oraz Sylwia Woś.

A oto ona, nasza bohaterka, uśmiechnięta Małpka Iwona:

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. O byciu życzliwym i pozdrowieniach warto pamiętać nie tylko, tego jednego dnia. Jest to dzień, który powinien być obchodzony cały rok. Tak też zrobiliśmy w świetlicy szkolnej. W listopadzie przeprowadziliśmy zajęcia dotyczące życzliwości i pozdrowień. Uczniowie poznali nie tylko historię tego święta, ale i wybrali wśród swoich kolegów i koleżanek najbardziej życzliwe i pomocne osoby w klasie.  Zwycięzcy oprócz uśmiechu na twarzach zyskali również piękne korony. 

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Seniora

Z ogromną pomocą naszej koleżanki małpki Iwony udało nam się zrealizować kolejny punkt w projekcie. O ile można to nazwać punktem na liście, ponieważ dzieciaki z SP215 z ogromną przyjemnością wykonywały to zadanie. My jako wychowawcy świetlicy cieszymy się, że udało nam się świętować dzień seniora i wspólnie z dziećmi przygotowywać tak wspaniałe upominki. Ale wróćmy do początku:) Podczas zajęć świetlicowych przeprowadziliśmy zajęcia z okazji Światowego Dnia Seniora. Uczniowie rozmawiali o swoich dziadkach, sąsiadach, osobach starszych które mijają na co dzień. Nie zwracają uwagi, że zwykłe czynności, które oni wykonują bez mrugnięcia oka, dla seniorów bardzo często są ogromnym wysiłkiem. Oczywiście obiecali, że postarają się więcej pomagać dziadkom :)

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony w świetlicy szkolnej był niezwykle owocny. Udało nam się przeprowadzić doświadczenie, w którym pieprz „udawał” bakterie, tak tak bakterie. Dzieci wsadziły palce do talerzy wypełnionych wodą i posypanych pieprzem – nic się nie działo. Ale kiedy na palcach dzieci znalazło się mydło i ponownie je zanurzyli w wodzie z pieprzem to ten zaczął uciekać na boki talerza. A wszystko to za sprawą mydła. Można napisać, że nasze bakterie uciekały przed mydłem, gdzie pieprz rośnie :) Tym sposobem uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest użycie mydła podczas mycia rąk. Czytając fragment „Co robi mydło?” z książki „Tato, a po co?” Wojciecha Mikołuszko, udało nam się dowiedzieć, że cząstki mydła na zewnątrz są „wodolubne”, a w środku „tłuszczolubne”. To dzięki temu udaje im się chwycić brud i zamknąć w środku.

Wspólnymi siłami uczniom klas 3 udało się przygotować własną instrukcje mycia rąk, która ozdobiła naszą świetlice. Dzieci w cudowny sposób nazwały każdy krok i tak mamy: „1. Nawodnienie”, „2. Namydlanie”, „3. Szorowanie” i „4. Płukanie rąk”.

Uczniowie klas 1 i 2 przygotowali na pięknie obrysowanych dłoniach, okropne bakterie.  

A wszystko to za sprawą małpki Iwony, która bardzo nam pomogła.

 

Czytaj więcej...

Drzewo życzliwości

Przedstawiamy gaj życzliwości, a właściwie drzewo życzliwości, jakie udało nam się przygotować z dziećmi podczas zajęć świetlicowych. Z pomocą małpki Iwony opracowaliśmy i omówiliśmy zasady, które pozwolą nam jeszcze milej spędzać czas w szkole oraz poza nią. Dzieci dowiedziały się, jak ważny jest szacunek do starszych osób, pamiętają już, że powitanie czy pożegnanie z nimi będzie wyglądało inaczej niż z koleżanką czy kolegą. Głównym hasłem przewodnim jest: „Życzliwość wprost jak bumerang wraca prosto do nadawcy”. Drzewo stało się piękną ozdobą naszej świetlicy, nie pozwoli też zapomnieć uczniom o hasłach jakie się na nim znalazły. Mamy nadzieję, że małpka Iwona mieszka tam z ogromną radością, z tak ogromną jak nasze dzieciaki pozowały do zdjęć :)

 

Czytaj więcej...