Wycieczka: Tablica Pamiątkowa płk. Jana Szypowskiego

W dniu 13.10.2021 r. wraz z uczniami oddziałów 1b, 1c oraz 1d udaliśmy się na wycieczkę do Tablicy Pamiątkowej płk. Jana Szypowskiego, która znajduje się w jego domu przy ul. Podolskiej 12 w Warszawie. Tablica Pamiątkowa, którą mogliśmy podziwiać wraz z uczniami upamiętnia miejsce, gdzie w czasie II wojny światowej sprawdzano działanie pierwszych zapalników do granatów produkowanych w konspiracji. W przydomowym ogrodzie dokonywano prób z butelkami zapalającymi, przeznaczonymi do zwalczania czołgów i bunkrów niemieckich.

W dniu 18 września 1987 roku Dzielnicowy Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, Warszawa Praga Południe nadał naszej szkole Tytuł opiekuna - Patrona Miejsc Pamięci Narodowej i powierzył stałej opiece ową Tablicę Pamiątkową.

Wraz z uczniami odwiedziliśmy również głaz upamiętniający płk. Jana Szypowskiego. Znajduje się on w pobliskim parku, który nazwany jest na jego cześć: Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” w Warszawie. Złożyliśmy wiązankę oraz zapaliliśmy znicz, upamiętniając postać pułkownika oraz jego działania wojenne.

 

 http://sp215.info/s2/images/swietlica/sw-21-01/szkola.jpg

http://sp215.info/s2/images/swietlica/sw-21-01/dom.jpg

http://sp215.info/s2/images/swietlica/sw-21-01/glaz.jpg

http://sp215.info/s2/images/swietlica/sw-21-01/wiazanka.jpg