Szkoła pamięta - akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej

Back  Dnia 25 października 2019 roku grupa wolontariuszy naszej szkoły wraz z opiekunami: ks Tomaszem i p. Marzeną Zawadzką oraz p. Magdaleną Grabowską, w odpowiedzi na akcję MEN "Szkoła pamięta", udała się na Cmentarz Kamionkowski w celu upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń historycznych związanych z tym miejscem. Wolontariusze wspólnie z opiekunami uporządkowali zachowane do dziś nagrobki i zapalili znicze, aby w ten sposób wyrazić szacunek tam pochowanym.

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbiórki zniczy z całego serca dziękujemy. Kochani rodzice, uczniowie i nauczyciele, dzięki Waszej ofiarności udało się upamiętnić ważne miejsca historyczne i oddać cześć bohaterom którzy oddali życie za Ojczyznę.
Opiekunowie M.Zembrzuska, M. Zawadzka


Żywa lekcja historii w ramach akcji Szkoła Pamięta


Wolontariusze w ramach wyjścia na Cmentarz Kamionkowski uczestniczyli w lekcji o dziejach naszego narodu zapoznali się z licznymi tablicami przypominającymi ważne wydarzenia dla Polski. To tutaj dwukrotnie odbyły się wybory polskich władców.
Uczniowie dowiedzieli się, że na tej najstarszej nekropolii warszawskiej spoczywają uczestnicy wielu bitew, osoby różnych wyznań i narodowości. Są tu pochowani między innymi polegli w bitwie o Warszawę ze Szwedami w 1656 r., żołnierze Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 r. z gen. Jakubem Jasińskim i gen. Tadeuszem Korsakiem na czele, ofiary rzezi Pragi, żołnierze Powstania Listopadowego z 1831 r., polegli podczas bitwy pod Grochowem, oraz żołnierze I i II wojny światowej.
Wolontariusze odwiedzili również Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, który został zbudowany na tym terenie jako wotum dziękczynne za zwycięską bitwę warszawską zwaną "Cudem nad Wisłą", który pełni dzisiaj funkcję konkatedry Diecezji Warszawsko Praskiej.