Bezpieczeństwo w sieci – chrońmy dzieci w internecie!

http://sp215.info/s2/dokumenty/swietlica/bezpieczenstwo.jpgDzieci i młodzież nie pamiętają świata bez Internetu i nie wyobrażają sobie bez niego życia. Kontrolowanie działań dziecka w sieci obecnie jest o wiele trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu.
Internet daje szerokie możliwości – pomaga w nauce, zabawie, zdobywaniu wiedzy o świecie, poznawaniu nowych ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest miejscem bezpiecznym dla dzieci.
Co na dzieci czeka w sieci?
Dzieci boją się wirusów, hakerów, kradzieży danych osobowych, tożsamości czy ośmieszenia. Rodzice najbardziej boją się, że ich dzieci mogą się uzależnić od sieci, nawiązać kontakt z obcymi osobami.
Podczas najczęściej wymienianych zagrożeń czyhających na dzieci w internecie wymienia się:
•    pornografie,
•    niebezpieczne treści i wulgaryzmy,
•    uwodzenie dzieci w sieci,
•    cyberprzemoc,
•    seksting,
•    naruszenie prywatności i kradzież danych osobowych.


W czasach nauki zdalnej rodzicom ciężko jest wprowadzić ograniczenia związane z korzystaniem z urządzeń cyfrowych i internetu. Dzieci przed komputerami spędzają długie godziny dziennie – niestety rodzice nie są w stanie towarzyszyć im non stop. Poza tym, co roku rośnie ilość dzieci posiadających smartfony z dostępem do internetu, w coraz młodszym wieku. Co należy zrobić? Uświadamiać dzieci, rozmawiać – im więcej będą wiedziały, co może je spotkać w sieci, tym lepiej poradzą sobie podczas korzystania z internetu.

Jeśli zainteresowali się Państwo tematem, zapraszamy do zapoznania się z kampanią organizowaną  przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Kampania „Chroń dziecko w sieci” ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów. Więcej znajdą Państwo pod linkiem: http://www.dzieckowsieci.pl/

Kolejną ciekawą propozycją jest akcja: „Sieciaki – misja bezpieczny internet" – słuchowisko skierowane do dzieci w wieku 9-12 lat. Posłuchaj historii powstania drużyny Sieciaków, czyli czwórki przyjaciół – Spociaka, Netki, Ajpi i Kompla, którzy zostali powołani przez Sztuczną Inteligencję do walki z Sieciuchami i Czytym Złem, czyli zagrożeniami czyhającymi w sieci. Dowiedz się czy Sieciakom uda się pokrzyżować plany Czystego Zła i uchronić inne dzieciaki przed wciągającą grą! Link do słuchowiska: https://sieciaki.pl/sluchowisko