8 MARCA – DZIEŃ KOBIET

http://sp215.info/s2/dokumenty/artykuly/2021/swietlica/dzien_kobiet.jpgMiędzynarodowy Dzień Kobiet - coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
W Polsce święto to było najbardziej popularne w okresie PRL. Wśród najczęstszych prezentów ofiarowanych kobietom wymienia się: goździki i rajstopy, a później tulipany. W latach 70. do tych popularnych prezentów dołączyły kwiaty. Z okazji dnia kobiet publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". Święto to było obowiązkowe w zakładach pracy i szkołach. Panie otrzymywały wtedy: rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła czy kawę. A co dziś dostają kobiety te małe i te duże? Przede wszystkim słodycze i kwiaty, dodatkowo biżuterie lub kosmetyki.

W trakcie zajęć świetlicowych uczniowie przygotowali przepiękne laurki, które ofiarowali wybranym kobietom. Udało nam się również porozmawiać z dziećmi o najważniejszych kobietach w ich życiu, najczęściej wymieniana była tu "mama". Dyskutowaliśmy także o cechach kobiet, padały takie przymiotniki jak: silna, dobra, piękna, uśmiechnięta. Piękne zdanie powiedziała jedna z uczennic: "Kobiety rządzą"! A oto kobiety oczami pierwszoklasistów:

http://sp215.info/s2/dokumenty/artykuly/2021/swietlica/prace_dzieci.jpg

http://sp215.info/s2/dokumenty/artykuly/2021/swietlica/zyczenia.jpg

Dla Wszystkich Pań,
tych małych i tych dużych,
najlepsze życzenia.
Dziś powinnaś być królową,
wypoczywać cały dzień.
Komplementów słuchać dużo,
wszystko na skinienie mieć.
Nawet, kiedy spojrzysz w niebo
i wypowiesz tę chce mieć,
dzisiaj będziesz miała wszystko,
bo to jest Twój dzień.